Sól drogowa a samochody. Szkodliwe skutki dla pojazdów


Zima na dobre zagościła już na naszych ulicach, a wraz z nią gości na drogach pokrywa śnieżna czy gołoledź. Służby drogowe, w celu poprawy bezpieczeństwa na jezdni, sięgają po sól drogową, która pozytywnie wpływa na jakość nawierzchni, topiąc powstały na drogach lód, a także obniżając temperaturę zamarzania wody. Ponadto działa nawet przy 20-stopniowym mrozie. Jednakże, jak każdy proces, ma on także swoje konsekwencje - szczególnie dla naszych samochodów. Warto jest w tym mroźnym czasie zadbać o nasze pojazdy przed negatywnymi skutkami soli.

 

Koniecznie zadbaj o czystość podwozia

Nagromadzenie soli na metalowych fragmentach podwozia skutkuje przyspieszoną reakcją utleniania metali, co z czasem może przyczynić się do powstawania zagrożeń, takich jak awarie ważnych podzespołów, w tym układu hamulcowego, niektórych części zawieszenia czy elementów układu wydechowego. Aby temu przeciwdziałać, powinniśmy przynajmniej raz w tygodniu skorzystać z myjni w celu pozbycia się soli z naszego auta. Warto korzystać z dostępnej u nas myjni tunelowej, aby zadbać o to bez wychodzenia z samochodu. Mycie odbywa się automatycznie przy użyciu wody pod ciśnieniem oraz bezpiecznych szczotek, które dokładnie oczyszczają nadwozie jak i podwozie z zanieczyszczeń.

 

Pamiętaj o zabezpieczeniu lakieru

Nie należy zapominać o konserwacji lakieru. Sól w połączeniu z wodą tworzy niebezpieczny dla auta roztwór, który dzięki mikroskopijnych pęknięciach w powłokach ochronnych lakieru doprowadza do korozji. Ponadto, ma ona negatywny skutek także dla wyglądu samego lakieru. Powoduje, że traci on swój połysk, tworzą się przebarwienia, a w ostateczności auto staje się matowe. W naszej myjni tunelowej używamy innowacyjnej kombinacji produktów ShineTecs i ShieldTecs - dzięki nich Twoje auto zyskuje trwalszy połysk, poprzez uzupełnianie występujących na pojeździe mikroubytków. Przeprowadzana jest także konserwacja polimerem najwyższej jakości, co chroni samochód przed negatywnymi skutkami środowiska. Usługa ta jest dostępna w programie platynowym, szczegóły oraz ceny znajdziesz tutaj.

 

Zachowaj kontrolę. Zadbaj o odpowiednią konserwację hamulców

Zimą hamulce są bardziej narażone na zużycie, a wilgoć i sól drogowa mogą przyspieszać proces rdzewienia. Jeśli zauważysz nierównomierne zużycie, wżery lub inne nieprawidłowości, konieczna jest wizyta u mechanika. Ważne jest także, aby elementy układu hamulcowego dodatkowo zabezpieczać środkiem antykorozyjnym. Należy pamiętać również o regularnej kontroli poziomu i stanu płynu hamulcowego. W okresie zimowym występuje wysoki poziom wilgoci, która wchodzi w reakcję z płynem i zmniejsza skuteczność hamowania.

 

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami:
510 597 902
biuro@carwashspa.pl

Gdańsk, ul. Słowackiego 118
Wróć do bloga